Ne yenir?

 

Sıkıcık

İnce bulgurlar elde sıkılarak yuvarlandığı için bu yemeğe Sıkıcık adı verilmiştir. Bu yemeğin bir de hikayesi vardır. Bir kadının oğlu askerden gelmiştir. Ancak ekonomik yönden sıkıntıda olduklarından kadın, oğluna her gün başka isimle ama bu yemekten yapar. Oğlu: "ana akşam ne yiyeceğiz" dediğinde, annesi ilk gün “bali guli köftesi”, ikinci gün “ense patlatan damak şaklatan”, üçüncü gün “deve dolması”, dördüncü gün “sıkıcık” ve son gün  “garip köftesi” der.

Cimcik

Hitit, Frig, Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan Kütahya, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra farklı tatlar arayanlar için kaybolmaya yüz tutan yöresel "cimcik aşı"yla alternatif sunuyor.

 

Kütahya Sini Mantısı

Yemeğe kıyamayacağınız güzellikteki görüntüsüyle sini mantısının yeşil mercimekli ve kıymalı olmak üzere iki farklı türü vardır. Tepsiye özenle dizilen hamurlar, üzerine tereyağı gezdirildikten sonra sizlerin önüne geliyor

 

Tosunum Böreği

Puf puf görüntüsü sebebiyle bu ismi alan börek içerisinde kavrulmuş soğan ve yeşil mercimek bulunanan tosunum sizlerin damak tadına hştap eden enfes bir lezzet.

 

Ilıbada (Labada) Dolması

Labadaların içine, önceden hazırlanmış olan soğan, taze nane, karabiber, kırmızıbiber konarak sap kısmından uca doğru muska şeklinde sarılır. Labadaların damarlı kısmının (tersinin içe gelmesine özen gösterilir. Sarma işlemi bittikten sonra sıvı yağ ile yağlanmış tencerenin dibine iki sıra labada yaprağı serilerek hazırlanmış olan dolmalar dizilir. Bir müddet pişirildikten sonra dolmalar ocaktan indirilerek dinlendirilir. İsteğe göre sıcak veya soğuk olarak servise sunulan ılıbada dolması, yoğurtla servis yapılır.

 

Un Helvası

Bir tencerenin içerisine yağ konur. Konulan yağ kızdırıldıktan sonra un ilave edilir. Unla yağ pembeleşinceye kadar kavrulur. Önceden şeker ve 1 kg su kaynatılıp şerbet hazırlanır. Daha sonra kavrulmuş olan unun üzerine şerbet döküldükten sonra biraz daha karıştırılır. Ocaktan indirilip soğumaya bırakılır. İsteğe göre badem, ceviz, süt ile de servis yapılır.

Erkmen Tabiat Parkı
Detay
ico

Harita

  • AVM
  • OTEL
  • MUZELER
  • TARİHİ YERLER