banner-image

Termal Şehri: Kütahya

 

Ilıca

 Kütahya’nın Kuzeyinde yer alan Ilıca ; Kütahya-Eskişehir  karayolunun 23. km’sinden 4 km içeride, çam ormanları arasındadır. Termal merkezlerin sıcaklığı: 25 -43  C° arasındadır.
Etkili Olduğu Hastalıklar: Romatizmal hastalıklar, Kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, Ortopedik hastalıklar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır. Suların kalsiyum ve florür iyonları ihtiva etmesi sebebi ile yaşlılarda kontrollü içme kürleri şeklinde kullanımı halinde kemik erimesinde yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılmakta, ayrıca kadın hastalıkları, karaciğer yetersizlikleri, böbrek ve safra kesesi iltihaplarına da iyi geldiği bilinmektedir.
Ulaşım: Şehir merkezinden 22 numaralı halk otobüsü ve dolmuş seferleri bulunmaktadır.

 

                                 ILICA

 

Yoncalı

En az 8 asırlık kaplıca geçmişi bulunan Yoncalı' da ilk hamam ve camii 1233 yılında Selçuklu Sultanı Aleaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kütahya'lı seyyah Evliya Çelebi, travel bookYoncalı ile ilgili şu bilgileri vermiştir.Yoncalı ılıcası denen kaplıcanın ılıman sıcaklıkta latif suyu vardır. Bütün Kütahya halkı pek çok kişi kiraz mevsiminde büyük ve küçük çadırlar kurarak, beşer onar gün burada kalıp eğlenirler ve bu kaplıca hamamına girip sağlam vücuda sahip olurlar. Yetmiş derde devadır. Hatta (cüzzam) vücudda çıkan onarılmaz yaralar, (beras) deride leke hastalığı ve (daüs saleb) saç sakal ve kıl dökülmesi gibi deri hastalıklarına da deva olan kaplıcadır. Sultan Keyhüsrev üzeri kubbeli ve içinde halvetler olan kargir binalar inşa ettirmiştir. Dört tarafı dağlar ve bahçeler ile çevrili ağaçların sona kadar devam ettiği mahallelerde herkes aileleleri ile zevkle eğlenirler. Etraf köylerden o kadar çok çeşitli meyveler sebzeler ve yiyecek içecekler gelir ki kurulan pazarı anlatmak mümkün değildir. Gerçekten zevk-ü sefa edecek gezilecek görülecek bir mesire yeridir.
Ulaşım: Şehir merkezinden 21 numaralı halk otobüsü ve dolmuş seferleri bulunmaktadır.

   

                            YONCALI

 

Emet Dereli Kaplıcaları

Dereli Kaplıcaları Emet-Tavşanlı yolu üzerinde, Emet ve Tavşanlı İlçelerine 20km. Kütahya’ya ise 70km. mesafede yer almaktadır. 38-40 C°sıcaklığında bulunan su kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat bakımından oldukça zengindir. Eklem Romatizması, Kemik Erimesi, Kas İltihapları ve Ağrıları, Sinirsel Hastalıklar, Spor Yaralanmaları, Ruhsal Hareket Bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir
Ulaşım: Kütahya şehir merkezine 70km. uzaklıkta olan kaplıcaya ulaşım karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır

                              DERELİ

 

Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezi

Kütahya'nın batısında Hisarcık'a 10 km. uzaklıkta olan Esire Kaplıcalarının sıcaklık değeri 51 C°’dir. Hisarcık Esire Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezine günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz ve hamamlar mevcuttur. Termal tesisin; romatizmal hastalıklarda, deri hastalıklarında, kas ve eklem ağrılarında, çeşitli kadın hastalıklarında ve içme kürleriyle de; böbrek taşı, mide-barsak sistemi, karaciğer safrakesesi hastalıklarında etkili olduğu bilinmektedir.Halk dilinde ESİRE olarak bilinen kaplıca hakkında şu efsane anlatılmaktadır. Emet ilçesinin güney batısında bulunan Eğrigöz dağındaki tarihi Eğrigöz Kalesinde, tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar İmparatorunun hapsedildiği bilinmektedir. Efsaneye göre tarihi Eğrigöz Kalesinde hapsedilen esirlerin bulunduğu ortamın çok kötü olması nedeniyle esirlerde genellikle cüzzam hastalığı görülmektedir. O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek, kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak ölmek ister. Fakat esir ölmez. Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken, suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düşen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır. Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve başından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar. O günden sonra buraya "ESİR HAMAMI" denilmiş fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze ESİRE olarak intikal etmiştir. Halende sıcak suların bulunduğu bu yere "ESİRE KAPLICALARI" denilmektedir.
Ulaşım: Hisarcık ilçe merkezinden 10km mesafede bulunan tesise özel araçlarla ulaşmak mümkündür.

 

                            ESİRE

 

Simav Eynal Termal Turizm Merkezi

Kütahya’nın güneybatısında Simav’a 4km. uzaklıkta konumlanan Eynal Kaplıcalarında su kaynağında 163 C°, kaplıcada 70-80 C° bandındadır. Sağlık Bakanlığı Kaplıca İşletme Ruhsatına sahip, su analizlerinde de, mineralli suyun, tedavi edici unsurlara sahip olduğu Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce onaylanmıştırRomatizmal hastalıklar, kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, ortopedik, beyin ve sinir cerrahisi sonrası rahatsızlıklar, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.Eynal Termal Turizm Merkezinde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için otel ve  apart daireler bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz, aquapark ve hamamlar mevcuttur.
Ulaşım: Simav Belediyesi otobüsleri veya şahsi araçlarla ulaşım mümkündür

 

                          EYNAL

 

Tavşanlı Göbel Termal Turizm Merkezi

Kütahya'nın batısında Tavşanlı’nın 6km. güneybatısında yer alan Göbel Kaplıcaları; Akrototermal Sular grubundan olup sıcaklığı 33,8 C° derecedir. Suyun içerisinde Bikarbonat, Kalsiyum, Magnezyum vardır. Kas ve iskelet hastalıklarının tedavisinde, ortopedik operasyonlar sonrası uzun süre hareketsiz kalma durumlarında, beyin felci (cerebral palsy) gibi hastalıkların tedavisinde, romatizma ve cilt hastalıklarının yanı sıra spor yaralanmaları ve açık yaraların kapanmasına da şifalı gelen kaplıca suyu bulunur. Bol oksijenli doğa ortamı nedeniyle astım hastalarının tercihi konumundadır.
Ulaşım: Göbel Termal Turizm Merkezine ulaşım karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır

                                   

                                     GÖBEL

Erkmen Tabiat Parkı
Detay
ico

Harita

  • AVM
  • OTEL
  • MUZELER
  • TARİHİ YERLER